Loading
X
Zadzwoń już dziś! 508 334 188 | optyktwojeoczy@gmail.com

JAKIE OKULARY WYBRAĆ?

Okulary stały się w dzisiejszych czasach modną biżuterią. Dobrze dobrane zdobią twarz, dodają uroku. Ożywiają kolorem, są idealnym dodatkiem do stroju, akcentem widocznym i wyrazistym, dzięki któremu możemy pokazać swoją osobowość, a nawet charakter.
Dobierając odpowiednie okulary możemy odjąć sobie kilka lat, nabrać powagi. Warto więc zrobić to dobrze! Przy wyborze zazwyczaj kierujemy się swoim stylem, kolorem włosów oraz tym, jaki chcemy uzyskać efekt. Warto wtedy też zadać sobie pytanie: czy te okulary będziemy nosić w biurze, czy tylko w domu? Czy mają one być tylko dodatkową parą okularów?

Oprawy dzielą się na trzy podstawowe rodzaje: oprawy pełne, oprawy na żyłkę, patenty. Oprawki wykonane są najczęściej z tworzywa lub metalu. Oprawy tytanowe cechuje najmniejsza waga oraz bardzo duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
Dobierając oprawę okularową można wziąć pod uwagę zasady doboru opraw ze względu na kształt twarzy. Należy zastosować zasadę kontrastu - oprawki powinny mieć inny kształt niż twarz.


JAK DOBRAĆ OPRAWY DO KSZTAŁTU TWARZY?Twarz owalna: ze względu na zachowane proporcje jest uważana za idealną twarz do doboru oprawek. Mając twarz owalną mamy pełną dowolność wyboru oprawy. Zarówno prostokątne, okrągłe czy tak zwane „kocie oprawki” będą nam pasowały. Musimy pamiętać tylko o szerokości oprawy, powinna być co najmniej tak szeroka jak nasza twarz w najszerszym miejscu.


Twarz okrągła: przy twarzy okrągłej w celu optycznego wydłużenia oraz wyszczuplenia twarzy, nasz wybór powinien zawęzić się do opraw prostokątnych, oraz delikatnych kocich gdzie górna krawędź unosi się w kierunku skroni.
Oprawy powinny zmieniać proporcje twarzy w związku z czym świetnie pasują okulary równe lub odrobinę szersze od obrysu twarzy. Wybierając oprawy kanciaste z delikatną ramką, sprawiamy, że twarz wydaje się mniej okrągła. W myśl zasady kontrastu oprawy do kształtu twarzy, raczej unikać należy okrągłych ramek.


Twarz prostokątna: podłużna twarz z kanciastym czołem i szczęką, jest dłuższa niż szersza. W celu wizualnego zwężenia twarzy zaleca się wybór wąskich oprawek o owalnym kształcie. Idealne będą oprawki kontrastowe o kolorowych, dekoracyjnych zausznikach, które poszerzą twarz.


Twarz kwadratowa: mocno zarysowana szczęka, szerokie czoło i wyraźne policzki. Jest bardzo wyrazista i mocna. Aby złagodzić kanciaste rysy twarzy, należy wybrać oprawki o kształcie owalnym czy okrągłym. Najlepiej, żeby były zaokrąglone u dołu, wtedy odwróci to uwagę od żuchwy. Górna część oprawki powinna ułożyć się na linii brwi, dzięki temu optycznie wydłużysz linię szczęki. A w przypadku osób z wysokim czołem okulary umiejscowione na linii brwi optycznie je skracają. Świetnie prezentują się także okulary o kocim kształcie, wyrównują proporcje.


Twarz trójkątna: charakteryzuje się obszernym czołem i wąskim podbródkiem. W celu złagodzenia ostrych konturów twarzy należy mocno zaakcentować okolice oczu poprzez zaokrąglone oprawki lub tzw. kocie oczy. Można również spróbować z ramkami z mocno zarysowaną górą bez dolnej krawędzi.